Çikolata ve Brugge İnsana MUTLULUK verir…

Çikolata ve Brugge İnsana MUTLULUK verir…

Mayalar, bir hayvanın bu ağaçtan bir meyve kopardığına tanık olur. Mayalar zamanla bu çekirdekleri nasıl kullanacaklarını öğrenirler. M.S. 600 yılında, Mayalar çikolatalı bir içecek yaparlar. Efsaneye göre, Aztek kralı Moctezuma günde 50 fincan çikolata içiyordu. Mayalarda daha çok kraliyet ailesi için uygun görülen bu içeceği sıradan insanlar çok özel durumlarda içebiliyordu. Azteklerde ise yöneticiler, rahipler, rütbeli askerler, onurlandırılmak istenen tüccarlar bu özel içeceği tada biliyordu .

Mayan_people_and_chocolateÇİKO AĞAÇ

Bu, Mayalar ile Azteklerin öğütülmüş kakao çekirdeklerinin suyla karıştırılmasıyla elde ettikleri bir içecektir. Aztek dilinde “ekşi, acı içki” anlamına gelen “xocoatl” adındaki bu içeceği Aztekler, içine biber ve başka baharatlar katarak soğuk olarak içiyorlardı. İspanyollar ise aynı içkiyi şekerli olarak içmeye başladılar. İngiltere‘de içecek yapılmak üzere katı çikolata satılmaya başladı. Böylece katı çikolata satan “çikolata evleri” bütün Avrupa‘ya yayıldı.

Türkiye’nin ilk yerel üretim yapan çikolata fabrikası ise, cumhuriyetten üç yıl sonra, 1927‘de Feriköy’de kuruldu. Bugüne kadar bulunan en eski çikolatanın izlerine 2600 yıllık bir çömleğin içinde rastlanmıştır.

El Yapımı Çikolatalar; 
http://www.cikolatafabrikasi.com.tr

Çikolata, Dantel, Kanallar…Brugge Eşsiz güzellikte bir şehir…

El yapımı çikolata deyince aklıma gelen Görülmeye değer bir şehirden söz etmeden geçemeyeceğim… Kuzeyin Venedik’i de deniyor buraya…Ama Venedik ten çok Hansel ve Gratel masalından çıkma çikolata evlerle dolu bir orta çağ kenti…       O kadar güzel ki seni bir masalın içinde tutuyor adeta… internet kafeleri ve araçlar olmasa 2000 li yıllarda olduğumuzu kimse anlamaz. Sokaklar dar en eski bina bana göre en az 100 yıllıkdır. Dar sokaklarda dolaşan faytonları görseniz  yok yaa kesin 1700’ lü yıllardayız “biri beni çimdiklesin” cümlesini içinizden fısıldarsınız.

dantelkanalkalp

Brugges (Brüj) (Hollanda’ca: Brugge, Fransızca: Bruges, Almanca: Brügge), Aslında adı eski İskandinav’ca iskele anlamına gelen “Bryggja” dan geliyor. Kesinlikle gitmek gerek; Paris, Viyana, Venedik, Madrid, Roma, vesaire değil Brugges diyorum…

8-740-1129.bruges.m

Günümüzde her yıl yaklaşık 2 milyar kilogram çikolata tüketiliyor. Çikolata orijinal ismi Theobroma cacao olan kakao bitkisinin çekirdeklerinden üretiliyor. Ancak ABD ve Avrupa’daki çikolata tutkunluğu nedeniyle kakao çekirdekleri tehlike altında. Bitkibilimcilere göre kullanılan tarım yöntemleri ve ticari anlaşmalar kakao çekirdeklerini tehlikeye sokuyor. Yakında dünya mutsuz insanlarla mı dolacak sorusu ister istemez aklıma gelmiyor değil… neyse aşağıdaki videoda biberli çikolata tarifi var denemek lazım… biber ve çikolata aztekler ikisini birlikte kullanıyorlarmış…

çok yaşa oburiks 🙂oburix

http://www.sutlubitter.com/v1/aci-biberli-cikolataya-ne-dersiniz/comment-page-1/#comment-118

 Bugün sevgililer günü çikolata geliyor insanın aklına…(tabi yarında aybaşı maaş günü:))

Canım eşimle  brugge’da olmak vardı, inşallah bir gün sevgililer günümüzü orada geçiririz.

Çağanın büyümesi lazım artık…

saygılarımla

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s